Forum » O serialu » Prawidłowa kolejność odcinków
80 postów   2 3 4 5 6 7 8
Autor Prawidłowa kolejność odcinków
jhbsk

Ciekawe. Ale ,,Akcja liść dębu" zimą? Jakoś mi to nie pasuje biorąc pod uwagę ubrania widoczne na ekranie.

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

02-03-2021 18:50

karol3w
Poprawione na luty/marzec 1945. Gdzieś czytałem dokładną datę która wskazywała na luty a musi dziać się przed 17 marca przed Oblężeniem. Jestem otwarty na sugestię i konstruktywną krytykę. A tak nawiasem w lutym zdarzają się ciepłe dni. Poprawione z powrotem na luty. W opowiadaniu Akcja liść dębu dzieje się w lutym, a po drugie Operacja dolnośląska działa się w dniach 8-24 II, a Głogów zdobyto między 10 a 15 II.

------

02-03-2021 18:58

Pedro Gomez
"Poszukiwany..." i "Koniec gry" dzieją się w jednym czasie. W obu fabułach pojawiają się sceny nawiązujące do samobójstwa Hitlera.

------

Chodzi o sprawę

04-03-2021 13:53

karol3w
Musiałbym obejrzeć obydwa odcinki jeden po drugim aby stwierdzić czy się pokrywają czasowi czy nie. A co Pan sądzi o reszcie ułożonych przeze mnie odcinków?

------

04-03-2021 14:24

jhbsk

Cytat z Końca gry:
– Naczelne dowództwo Wermachtu i dowództwo obrony miasta Berlina poleciło mi zawiadomić dowództwo radzieckie o śmierci Führera i szefa rządu Rzeszy. Adolf Hitler rozstał się z życiem dnia trzydziestego kwietnia.

Cytat z Poszukiwanego...

– Tu radio Hamburg, tu radio Hamburg. Do wszystkich Niemców, do całego narodu niemieckiego. Do żołnierzy i ludności cywilnej. Za chwilę podamy do wiadomości doniosłe i uroczyste oświadczenie. Dziś w godzinach porannych zakończył życie Führer wielkoniemieckiej Rzeszy Adolf Hitler. Zginął na posterunku, walcząc do końca przeciwko bolszewizmowi. Zginął jak przystało na żołnierza, broniąc z orężem w dłoni stolicy wielkich Niemiec, Berlina. Na mocy testamentu Führera władzę obejmuje wielki admirał Dönitz.

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

04-03-2021 17:46

karol3w
Dziękuję za informację. Pomyłkę zaraz poprawię. Jeden z nich zrobię jako odcinek alternatywny, a czas Poszukiwanego ustalę na początek maja. I mam pytanie do Pana Pedro Gomeza. Kiedyś napisał Pan że Ściśle tajne nie może dziać się w kwietniu 1942 bo Kloss był wtedy w Rosji. Skąd taka informacja? Oglądałem Wiem kim jesteś i przy ucieczce z więzienia była mowa o grudniu (1941), później nie zauważyłem informacji które mówiłyby ile minęło czasu od ucieczki do testowania Klossa i sprawdzenia próbki pisma.

------

04-03-2021 17:55

Pedro Gomez
Ten odcinek scenariuszowo nie styka z tym co widać na ekranie. Niemcy zajęli miasto w grudniu, a na ekranie i w przebitkach z kroniki ewidentna wiosna. Układ powstał już dekadę temu. Chyba zasugerowałem się zeznaniami Beitza. Nie wykluczone, że błędnie. Wyniki późniejszych "badań" doprowadziły mnie do wniosku, że kluczem do układu odcinków są opowiadania, które scenarzyści pisali jednocześnie ze scenariuszami. Gdybym zaczął pracę od opowiadań, serial ułożyłby mi się sam.

Tak naprawdę, problem jest istotny o ile eliminuje "Ściśle tajne" z 1942.

Nadal uważam, że "Ściśle tajne" nie może dziać się w kwietniu 1942 z kilku powodów:
- tworzenie zaledwie pierwszych zrębów GL, to lipiec 1942. Wtedy PPR dorobiło się dopiero pierwszego oddziału partyzanckiego, a o oddziałach dywersji jeszcze nie marzyło. ZWM to dopiero styczeń 1943, a "Czwartacy" to w ogóle październik 1943. Owszem, w opowiadaniach istnieje już oddział Lisa i Bartka, ale nawet w oficjalnej kolejności odcinków Bartek, to dopiero "Ostatnia szansa" (chyba), a jeżeli nie, to w ogóle "Wielka wsypa", tak czy siak głęboki 1943 rok. Przesunięcie "Ściśle tajne" na kwiecień 1943 nie likwiduje tego błędu, dlatego ten argument "to karta bita", choć grupa dywersyjna GL od biedy wygląda lepiej w 1943 niż w 1942
- Brunner w odcinku "Wielka wsypa" jest hauptsturmfuhrerem i prawą ręką Geibla od mokrej roboty. Akcja tego odcinka dzieje się "po tragedii stalingradzkiej". Pomysł, że po odcinku "Ściśle tajne" w którym jest sturmbannfuhrerem został zdegradowany uważam za mocno naciągany. Dlaczego miałoby się tak stać? Przecież szpieg Puschke został zdemaskowany, odpowiedzialny za dywersję w zakładach Reila zostali ujęci. To, że potem uciekli, to inna sprawa. Odpowiedzialność za to ponoszą ci, co ich pilnowali, a nie Brunner. Poza tym w odcinku "Wielka wsypa" twórcy sprytnie wprowadzają postać Brunnera: "Dziękuję, Brunner" Klossa. W odcinku "Ściśle tajne" Brunner nie wymaga introdukcji. W świadomości widza jest już dobrze posadowioną postacią, bo nastąpiło to w odcinku "Wielka wsypa".
- Pojawia się major Horst. W odcinku "Wielka wsypa" dowódcą Klossa jest pułkownik Rhode. Żąglerka typu: najpierw Klossem dowodzi Horst, potem Rhode, potem znowu Horst i za chwilę Kraft jest nielogiczna. I ten argument jest dla mnie kluczowy.

Powyższe nie zmienia faktu, że muszę przyznać panu rację: akcja pierwszego odcinka kończy się w okolicach grudnia 1941, a nie w kwietniu 1942. Gratuluję. Muszę poprawić opis.

------

Chodzi o sprawę

04-03-2021 20:34

Pedro Gomez

"karol3w" napisał:

Musiałbym obejrzeć obydwa odcinki jeden po drugim aby stwierdzić czy się pokrywają czasowi czy nie. A co Pan sądzi o reszcie ułożonych przeze mnie odcinków?


Mój układ to "dzieło autorskie", podobnie jak pański układ. Jeden jak i drugi nie ma charakteru oficjalnego, pozostaje więc formą zabawy i zgadywanki. Nie mnie sądzić, która zabawa jest lepsza.

Mogę tylko wytłumaczyć dlaczego mój układ w ogóle powstał i dlaczego go preferuję:
- w oficjalnym układzie Kloss spotyka postacie, których po kilku odcinkach nie poznaje. Mój układ niweluje tą (moim zdaniem) największą wadę serialu i to jest jego główna zaleta. Po to głównie powstał
- w przeciwieństwie do oficjalnego układu nie narusza historycznego podłoża (Canaris) i zdroworozsądkowej logiki, np. w "Oblężeniu" Kloss jest zdekonspirowany, a w "Akcji..." jest już u Niemców jak gdyby nigdy nic. Brunner jest najpierw pewnym siebie, samodzielnym, wyższym oficerem SS ("Ściśle tajne"), a potem zaledwie specjalistą od bicia u Geibla.
- jest zgodny z układem opowiadań, które powstały równolegle ze scenariuszami serialu, dlatego pozwalam sobie domniemywać, że jest tym, który najdokładniej spełnia pierwotne założenia scenarzystów

Analizowanie aury w przypadku tego serialu mija się z celem. Sam pan wykazał, że grudzień potrafi dziać się na wiosnę.

Ciekawy jest pomysł włączenia w układ pierwszego spektaklu, ale to już zabawa w abstrakcję, ponieważ Kloss z serialu nie jest tą samą postacią co w spektaklach (inny życiorys). Tworząc pierwszy taki układ zignorowałem ten fakt, aby dać fanom Klossa pole do "akademickiej dyskusji".

------

Chodzi o sprawę

04-03-2021 22:14

karol3w
To dzięki Panu w ogóle dowiedziałem się o istnieniu alternatywnej listy odcinków. Ja przy układaniu listy brałem głównie pod uwagę fabułę uzupełnioną o Teatr Sensacji, a podpierałem się opowiadaniami, ale daty w nich występujące w części przypadków pozmieniałem, gdyż między serialem a opowiadaniami występują różnice. Opowiadań nie czytałem i nie kwestionuję ich kolejności. Jeśli nie było konkretnej daty podanej to brałem pod uwagę bujną ilość liści na drzewach i tak jak w przypadku Zdrady dzień ewidentnie jasny przed 7 wieczorem. I tak jak pisałem chciałem aby Kloss nie musiał latać od miasta do miasta ale aby fabuła działa się dość gładko. Jestem na etapie oglądania 13 odcinka, może coś rzuci mi się w oczy. Przy ewentualnym Ściśle tajne w 1942 roku brałem pod uwagę że w jednym z berlińskich odcinków pułkownik albo generał dla pewności pytał Klossa czy ten służył w Polsce. I notabene w Edycie Brunner ma obniżony stopień. I moim zdaniem jeśli przymknie się oko na fakty historyczne, to moja lista jest dobrze ułożona. Jednocześnie mam pytanie. Czy uważa Pan że odcinki berlińskie powinny się dziać w 1943 jeśli nie bierze się pod uwagę opowiadań ale jedynie fabułę i fakty historyczne? Czy może lepiej aby odcinek W imieniu Rzeczypospolitej dział się w połowie 1943 zamiast berliński, biorąc pod uwagę fakty historyczne, a nie biorąc pod uwagę opowiadań?

------

05-03-2021 11:12

Pedro Gomez
Proponuję abyśmy zwracali się do siebie mniej formalnie. Jestem Pedro Gomez, miło mi. :)

W odcinku "Edyta" niższy stopień Brunnera, to ewidentny błąd. Akcja odcinka na 100% dzieje się w ostatnich dniach 1944 i pierwszych 1945. "Śiśle tajne" nie może toczyć się po tym odcinku, bo w kwietniu 1945 Niemców nie było już w Radomiu.

Odcinki berlińskie mogą się dziać choćby w 1942 roku, dlaczego nie? Jest to co prawda mało prawdopodobne aby jakiś świeżo upieczony oberleutnant wylądował w centrali Abwehry i brał udział w tak poważnych akcjach jak wielka dezinformacja alianckiego wywiadu w "Podwójnym...", międzynarodowa gra wywiadowcza w "Cafe Rose" i rozwikłuje zagadkę opozycji w niemieckim wojsku "Zdrada".

karol3w, piszesz, że chodziło Ci o to by Kloss nie skakał z miasta do miasta. W moim układzie skacze tak mało jak to tylko możliwe.
- odcinek 1 - front wschodni
- odc. 2 - Kielce
- odc. 3 - Radom
- odc. 4 - Radom/Warszawa
- odc. 5 - Warszawa
- odc. 6 - Kraków
- odc. 7 - Berlin - Lisko Zdrój
- odc. 8 - Berlin - Stambuł
- odc. 9 - Berlin
- odc. 10 - Powrót do Polski. Łącznikiem jest antykwariusz
- odc. 11 - Polska. Łącznikiem jest antykwariusz
- odc. 12 - Saint Gille - przed inwazją. Kloss jedzie z Polski
- odc. 13 - Szczecin (Alt Damm, to dzisiejsze Dąbie)
- odc. 14 - Radom
- odc. 15 - Fryburg, Doberitz - fikcyjne miasta
- odc. 16 - Tolberg - fikcyjne miasto
- odc. 17 - Bischofsfelde - fikcyjne miasto
- odc. 18 - jakieś miasto na froncie zachodnim

Obawiam się, że bardziej logicznie się nie da. Na dodatek w powyższym układzie Kloss regularnie służbowo awansuje. Z frontu na prowincję do Kielc, potem do stolicy dystryktu w Radomiu, potem do Warszawy (Radom mógł być zrobiony przez Niemców stolicą dystryktu, ale to Warszawa była stolicą kłopotów), potem do Krakowa - stolicy GG, potem do Berlina - przeniesienie do samej centrali w Berlinie, powrót do Polski (w ostatnim odcinku warszawskim łącznikiem był antykwariusz, a akcja działa się w Warszawie i nie ma większych przeszkód by dwa odcinki działy/zaczynały się w Warszawie. Rok 1944 - typowe kłopoty kinematografii środkowego PRL: jak ominąć Powstanie Warszawskie. Dlatego Kloss podróżuje. Potem Radom i wędrówka za frontem.

karol3w, tu nie ma kwestii, który układ jest dobry. Jest układ oficjalny i kilka nieoficjalnych z których każdy może sobie wybrać jaki chce, albo stworzyć swój.

W przypadku "W imieniu..." dla mnie najważniejsze są dwie sprawy: kapitan w rozmowie z Klossem mówi, że Kraków jest na głębokim zapleczu, a w połowie 1944 już nie był. No i przede wszystkim postać grana przez Machowskiego w "Żelaznym..." najprawdopodobniej ginie, bądź jest co najmniej aresztowana, a w tym odcinku trzęsie sobie krakowskim SD jakby nigdy nic.

------

Chodzi o sprawę

05-03-2021 12:46

80 postów   2 3 4 5 6 7 8
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Hyh.pl strony internetowe.